O nás

Jsme malá nezisková organizace, která v průběhu 5 let shromáždila nástroje pro léčbu traumatu u dětí uprchlíků pro nespecialisty.  

Uprchlických rodin je v současné době mnoho a psychosociální odezva je nedostatečná.

Naším hlavním projektem je projekt Prevence traumatu u syrských dětí: program pro rodiče, učitele, sociální pracovníky a pomáhající profese, spolufinancovaný programem Erasmus Rady EU. Každý rodič-uprchlík se potýká s náročnými změnami emocí a chování u svých dětí. 

Traumatické zážitky způsobují traumatický stres a další přirozené reakce na situaci ohrožení. Tento stres se dá zmírnit či úplně odstranit a proto bychom chtěli těm, kteří jsou dětem nejblíž, předat odborné a zároveň jednoduché informace o tom, co pro léčení traumatu u dětí (ale i u sebe) mohou udělat. Čím dříve, tím lépe.  V souvislosti s krizí na Ukrajině se náš program nyní rozšiřuje o ukrajinskou verzi.

Lidé v Češi pro Sýrii, z.s

blue
Katerina

Kateřina

Mgr. Kateřina Honzíková

Zakladatelka spolku, ředitelka programu TPSC, matka, speciální pedagožka, terapeutka, překladatelka, lektorka  UNHCR v programu Hello Czech republic, zaměřeného na uprchlickou problematiku. Absolvovala tříletý výcvik v integrativní mindfulness terapii a tříletý výcvik v Somatic Experiencing pro práci s traumatem.

hammam

Ing. Hammam Yousef

Spoluzakladatel spolku, syrský architekt, spisovatel, lidskoprávní a politický aktivista, bývalý člen a spoluzakladatel Syrian Nonviolence Movement, člen syrské novinářské asociace, veřejný mluvčí.

green
hammam

Spolupracující odborníci

Lilian Troost

Psycholožka, psychosociální poradenství, systemická práce s rodinou, práce s traumatem u dětí, hraniční poruchy a post-traumatická stresová porucha, hlavní lektorka programu TPSC

Maggie Kline

MS, MF, pedagožka, školní psycholožka, rodinná a dětská terapeutka, specializace: trauma u dětí, mimo jiné např. zpracovávání traumatu v Thajsku po devastující tsunami v roce 2004, partnerka projektu TPSC

Mgr. Mahrukh Marri

Koordinátorka, vystudovala Business Administration v Pákistánu (spolupráce v 2017 – 2019)

Michaela Horáková

Finanční management neziskových organizací a řízení projektů v oblasti humanitární a rozvojové pomoci (spolupráce 2019 – 2022)

Zlata Koštejnová

Pedagožka, práce s traumatem Somatic Experiencing® u dětí, krizová intervence, kraniosakrální biodynamika, psychologie vývojových pohybů

Mouta Barakat

Ph.D., docent, psycholog, psychoterapeut, vedoucí terapeutického výcviku (Omán, Spojené Arabské Emiráty, Německo, Švédsko, Turecko, Polsko)

Lidia Barakat

Klinická a rodinná psycholožka, lektorka na Universitě Nicolase Kopernika v Thornu (Polsko). Více než 25 let praxe ve vzdělávání odborníků i přímé psychologické a terapeutické práce s lidmi, kteří potřebují psychologickou podporu; výcviková terapeutka a asistentka v mezinárodních i národních projektech zaměřených na prevenci, vzdělávání a podporu, učitelka na universitě a supervizorka neziskových organizací. V letech 2002 až 2012 práce v Sýrii a s obětmi války v Íráku.

Partnerské organizace

Hope Revival

Humanitární, nevládní a nezisková organizace, která se specializuje na oblast duševního zdraví, psychosociální podporu a ochranu a investuje své zdroje do zlepšování psychologického stavu a sociální situace Syřanů, kteří v důsledku válečného konfliktu opustili svoji zemi. Usiluje o jejich ochranu v souladu s mezinárodními zákony. Také se soustředí na podporu vnitřně vysídlených osob v Sýrii.

Emic

Nadace Emic byla založena v roce 2011 v Torunu s cílem prezentovat zjištění vizuální antropologie v rámci angažované kinematografie zabývající se tématy multikulturalismu, zvykovosti, mezikulturního dialogu a tradicemi různých sociálních skupin.    

download

Hayat

Hayat je nezisková organizace, která byla založena v roce 2017 v Itálii s cílem propojit Itálii, ostatní evropské země a hlavní oblasti světové migrace a realizovat projekty solidarity s důrazem na ochranu lidských práv a mezikulturní dialog. Hlavním projektem organizace je provozování Amal Al Hayat, komunitního centra v tureckém Gaziantepu. V Itálii Hayat realizuje programy pro školy a projekty podpory v procesu získání italského občanství. Věnuje se nejvíce zranitelným skupinám uprchlíků.